Please note this website is intended for Ukraine, in order to ensure compliance with local legal requirements we need to redirect you to the country you are located in.

Лип 8, 2023

Історія гаджетів для курців: е-сигарети, системи нагрівання тютюну, міні-вейпи та одноразки

Під час першої подорожі до Нового Світу Христофор Колумб побачив як жителі Куби щільно скручують листя якоїсь рослини, кладуть в трубку, підпалюють і затягуються димом, що утворювався. Рослина називалося каоба, а трубки для курильної суміші — табако. Звідси і пішло слово «табак» (тютюн). Довгий час традиції споживання тютюну залишалися незмінними, поки в кінці 20-го століття інженери-винахідники не спробували вперше створити менш шкідливу заміну сигаретам. А перші два десятиліття 21-го століття стали епохою технологічного стрибка і революційного розвитку нових електронних гаджетів для курців: електронних сигарет, вейпів, систем нагрівання тютюну, под-систем і одноразок.

Перший прототип електронної сигарети

Вважається, що перша в світі електронна сигарета з'явилася в 2002 році завдяки китайському вченому-інженеру Хон Ліку, але це не зовсім так. Насправді, ще в 1963 році американський винахідник Герберт Гілберт запатентував пристрій, що вважається прототипом сучасних вейпів. Гілберт шукав спосіб зробити процес куріння менш шкідливим для здоров'я шляхом заміни горіння тютюну на випаровування ароматизованої рідини. Пристрій Гілберта нагрівав не рідину, як сучасні вейпи, а повітря. Нагріте повітря під тиском проходило крізь тканинний або ватний фільтр, просочений заправкою, і тим самим насичувалось ароматом. Далі патентування винахід не пішов і масового поширення не одержав.

Електронна сигарета (в сучасному вигляді) з'явилася в 2003 році

IQOS VEEV



Сучасна електронна сигарета була створена і запатентована в 2003 році в Китаї вченим-фармацевтом Хон Ліком, який на той час був завзятим курцем. Хон Лік вважав, що електронні сигарети стануть революційним винаходом, який не тільки зможе замістити сигарети, а й допомагатиме повністю кинути палити. Так він розробив «бесполум’яну електронну сигарету з розпиленням».

В основі технології — випарювач (нагрівальний елемент), що перетворює рідину (на базі пропіленгліколю, нікотину та ароматизаторів) на пару. У 2004 році в Гонконгу випустили перший промисловий зразок електронної сигарети на основі винаходів Хон Ліка. Того ж року перша партія електронних сигарет з‘явилась у продажу.

Пристрій набув популярності. Курці по всьому світу намагались замінити сигарети на електронну альтернативу, але згодом популярність е-сигарет швидко пішла на спад.

Багато користувачів через деякий час поверталися до звичайних сигарет, пояснюючи це тим, що пристрій так і не зміг стати повноцінною заміною паління. На це був ряд причин:

  1. Сам ритуал і відчуття від процесу використання разюче відрізнялися від того, до чого звикли курці. Відсутність тютюну, зовсім інший смак, пластиковий мундштук — все це заважало адаптуватись до нової технології.
  2. Курцям часто не вистачало ефекту «насичення» від нікотину. Якщо при викурюванні звичайної сигарети цей ефект наступав вже на 2-5 затяжці, то з е-сигаретою могло знадобитися більше години.
  3. Сама технологія в ранніх версіях була недосконала. Батареї не вистачало надовго, а перезаправляти електронну сигарету було складно і незручно.
  4. Електронні сигарети частіше за все не допомагали кинути палити, як очікували того користувачі і як задумував винахідник. Це закономірно, адже в парі електронних сигарет міститься нікотин.

У підсумку, для багатьох курців, які спробували е-сигарети, вони залишилися всього лиш гаджетом для забави, що покривається пилом на полиці.

Вейпи як «контр-культурний» напрям в еволюції електронних сигарет

В ході технологічної еволюції більшість типів електронних сигарет рухалися в напрямку спрощення конструкції, зменшення розмірів, створення лаконічного та інтуїтивно зрозумілого інтерфейсу.

Лише в одному випадку розвиток рушив в альтернативному напрямку. Так з'явилися вейпи. На відміну від інших е-сигарет, тут апгрейд технології пішов іншим шляхом: ускладнення корпусу, розширення кількості функцій і опцій кастомізації, збільшення розмірів заради більшої потужності батареї і ємності бака.

IQOS VEEV



У 2007 році з'явився перший вейпінговий пристрій з нагрівальною котушкою в камері з рідиною. Це проклало шлях для кліромайзерів, які сьогодні більш відомі як «танки». А в 2010 році був випущений перший вейп змінної потужності.

Завдяки конструкції вейпи здатні генерувати густу хмару пари. Вейпи по максимуму покривають можливості кастомізації: можна регулювати кількість пари, температуру нагрівання, самостійно змішувати і заправляти рідини, змінювати співвідношення інгредієнтів в заправці. В результаті, вейпи знайшли свою невелику, але постійну аудиторію.

Для більшості ж курців вейп — це занадто складно, незручно і непрактично для щоденного використання. Тому цей гаджет навряд чи міг замінити для них сигарети.

Новий виток еволюції — системи нагрівання тютюну

IQOS VEEV

У 2014 році Philip Morris International випустив IQOS, тим самим презентувавши курцям технологічну платформу, якої не існувало раніше — пристрої на базі нагрівання тютюну. Нам знадобилися 10.5 млрд інвестицій і 14 років досліджень і розробок, щоб створити систему нагрівання IQOS. 

Для цього ми побудували два власних дослідницькі центри — в Швейцарії і в Сінгапурі. З цього моменту еволюція електронних пристроїв для курців рушила двома паралельними самодостатніми напрямками — випаровування рідини і нагрівання тютюну.

Принцип роботи IQOS, lil SOLID і інших систем нагрівання тютюну принципово відрізняється від електронних сигарет. Ці пристрої нагрівають тютюн в спеціальних стіках (HEETS, Fiit) до температури близько 350°C, не підпалюючи його. IQOS виділяє на 95% менше шкідливих хімічних речовин в порівнянні з сигаретами.* 
Важливо: Це не обов’язково дорівнює зниженню ризику на 95%. IQOS не виключає усіх ризиків.
* «95% менше» означає середнє зниження рівнів ряду шкідливих хімічних речовин (крім нікотину) порівняно з димом еталонної сигарети. Це не обов'язково дорівнює зниженню ризику на 95%. Перегляньте Важливу інформацію.

При цьому в процесі використання систем для нагрівання немає диму і попелу.

При курінні сигарет, люди навколо також вдихають дим, при використанні IQOS – ні. IQOS не виділяє дим і не призводить до пасивного куріння.

Він виділяє тютюновий аерозоль, що містить значно менше шкідливих хімічних речовин*, тому має менший вплив на повітря і людей навколо у порівнянні з сигаретним димом.
Важливо: IQOS не виключає усіх ризиків для вас та оточуючих.
* Середнє зниження рівнів шкідливих хімічних речовин (крім нікотину) порівняно з димом еталонної сигарети.

При цьому системи нагрівання тютюну дозволяють зберегти звичний для курця ритуал: з ароматом тютюну, теплим аерозолем, 12-14 затяжками (як в сигареті) за сеанс використання. 7 з 10 курців, які перейшли на IQOS, повністю відмовилися від сигарет.* 
* Фінансові звіти або оцінки PMI (крім деяких країн Східної Європи), панелі користувачів IQOS та дослідження ринку PMI. Станом на Березень 2023. Користувачі IQOS, які повністю відмовились від сигарет і для яких тютюнові стіки для нагрівання PMI складають щонайменше 70% від споживання тютюну для нагрівання за останні 7 днів.

У 2021 році в Японії презентували наступне покоління систем нагрівання тютюну – IQOS ILUMA. Поява IQOS ILUMA повністю змінила уявлення про нагрівання тютюну. Усі девайси лінійки Айкос Ілюма працюють за технологією індукційного нагрівання SMARTCORE INDUCTION SYSTEM зі спеціальними стіками TEREA із вбудованим нагрівальним лезом.

Айкос Ілюма, як і інші системи нагрівання тютюну, нагріває тютюн, не підпалюючи його. Завдяки технології індукційного нагрівання IQOS ILUMA нагріває тютюн зсередини та робить процес використання чистим, а смак таким як має бути.Багато споживачів погоджуються, з тим, що IQOS ILUMA дає кращий смак, ніж IQOS попередніх поколінь.
*63% з 714 повнолітніх споживачів (учасників опитування) в Японії та Італії погоджуються з цим твердженням, 2020-2021

А під час використання від IQOS ILUMA менше запаху, ніж від IQOS попередніх поколінь.* 
*75% з 726 повнолітніх споживачів (учасників опитування) в Японії та Італії погоджуються з цим твердженням, 2020-2021.

Под-системи (міні-вейпи) — електронні сигарети зі змінними картриджами

IQOS VEEV

У 2015 році на ринок електронних сигарет і вейпів прийшов новий тип пристроїв для курців — pod-системи. Цій технології вдалося не тільки усунути більшість недоліків електронних сигарет попередніх поколінь, а й спростити процес використання.

Под-системи зберегли ключові характеристики електронних сигарет — відсутність процесу горіння, потенційне зниження шкоди, гігієнічність процесу. При цьому зуміли вирішити дві головні проблеми — забезпечити більш швидке відчуття «насичення» і зробити електронні сигарети зручнішими для використання.

Перше вдалося завдяки зміненій рецептурі рідини. Замість звичайної гліцериново-пропіленгліколевої рідини з нікотином і ароматизаторами под-системи працюють з рідкою нікотиновою сіллю або розчином сольового нікотину. Його молекули менше за розміром, ніж в рідинах для вейпів, тому засвоюються швидше і швидше дають ефект насичення. Часто достатньо навіть кількох затяжок. Більше про сольовий нікотин: Сольовий нікотин: що це, чим відрізняється від звичайного, плюси та мінуси.

До цього додали повністю іншу конструкцію, відмінну від інших електронних сигарет і вейпів. Ці гаджети не вимагають перезаправки. Рідина до них йде в маленьких одноразових картриджах — подах (це і дало назву технології — под-системи). Перезаправляти картриджі не потрібно. Закінчився под — просто замінюєш на новий. 

У 2021 році IQOS представив свій власний міні-вейп — IQOS VEEV. Цей девайс працює за тим же принципом, що й інші под-системи, але має набір функцій, які раніше не зустрічалися у под-системах. Наприклад, сенсорний режим (віброзатяжки — при кожній затяжці IQOS VEEV легенько вібрує) та вбудований захист від сухих затяжок. А ще міні-вейп вміє підключатися до додатку, де можна налаштувати пристрій під себе: вибрати інший режим вібрацій, налаштувати підсвітку, наприклад, переключити на нічну, відрегулювати кількість пари, оновити прошивку, подивитися статистику використання або навіть знайти загублений девайс.

В Україні VEEV вже не продається, а з 11 липня 2024 року взагалі заборонено продавати ароматизовані одноразки, поди, рідини для електронних сигарет та вейпів (безнікотинові теж). Тепер дозволені лише тютюнові смаки, тож якщо маєш VEEV, можеш купити поди з тютюновим ароматом. У тютюнових подів зовсім не такий смак, як у сигаретах. Навпаки, ніжний, солодкий, без гірчинки.

Якщо VEEV ще на гарантії і з ним є проблеми, зможемо замінити його на інший доступний пристрій. Якщо ж гарантія вже закінчилася, зможемо апгрейднути VEEV на новий IQOS ILUMA по програмі Апгрейд.

У деяких країнах у продажу є інша модель міні-вейпу IQOS — VEEV ONE.

Одноразові електронні сигарети — одноразова версія под-систем

Одноразовые электронные сигареты



Одноразові електронні сигарети (або, як кажуть користувачі — одноразки, курилки, дудки, свистілки, ашки) почали набувати популярності зовсім нещодавно.

За принципом роботи одноразки нагадують под-системи — тобто випаровують ароматизовану рідину на сольовому нікотині. Але замість гаджета зі змінними подами виробники одноразок пропонують користувачам одноразовий девайс з одразу вбудованим контейнером з рідиною. Більше про принцип роботи та конструкцію одноразових е-сигарет: Все про одноразки: що це, які бувають, як працюють, плюси та мінуси.

З одного боку, одноразки ще простіші в обслуговуванні за под-системи, оскільки не потребують перезаправки та перезарядки. Коли закінчиться — викидаєш та береш нову. З іншого боку, це і найменш екологічний із усіх пристроїв для курців. Кожна використана одноразка — це батарейка та пластиковий корпус, що потрапляють на звалище. А батареї вважаються одним із найбільш небезпечних для навколишнього середовища та токсичних побутових відходів. Куди здати одноразові, коли вони закінчаться: Куди здати одноразові електронні сигарети? Все про утилізацію одноразок.

В Україні IQOS не випускає власні одноразові електронні сигарети, але у деяких країнах є одноразки VEEV NOW, що продавалися в Україні під брендом VEEBA.

Помітив, що одноразки зникли з продажу? Так і є. З 11 липня 2024 року в Україні заборонено продавати ароматизовані одноразки, рідини для електронних сигарет (безнікотинові теж) та вейпів, поди. Якщо раніше ти використовував одноразки, можна спробувати IQOS ILUMA — це девайс з новою технологією та стіками з арома капсулами, що дає зовсім інший смак, ніж попередні покоління систем нагрівання тютюну, ближчий до електронних сигарет. Можеш взяти Ілюму на тест-драйв на 7 днів, щоб точно впевнитись, що вона тобі підходить.

Інформація про продукцію на цій сторінці надається за допомогою засобів дистанційного зв'язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

logo

Ви старше 18 років і курите або використовуєте інші продукти з нікотином? Вкажіть місяць і рік народження.

select
select
Натискаючи «Підтвердити» ви також надаєте згоду на отримання інформації про продукцію, що представлена на сайті, за допомогою засобів дистанційного зв'язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

Ми про все подбаємо.

Цей веб-сайт містить інформацію про продукти без тютюнового диму, призначені для повнолітніх, які так чи інакше продовжили б курити або вживати інші нікотиновмісні продукти в Україні. Бездимні продукти PMI не є альтернативою відмови від куріння та не розроблені як такі, що сприяють його припиненню.