Часто можна почути різні міфи щодо куріння — що сигарети «спалюють» калорії та допомагають схуднути, а вейпи з солодкими рідинами, навпаки, сприяють набору ваги. Розбираємося, чи це так насправді.
Калорії — це одиниці виміру енергетичної цінності різних продуктів, які споживаються через їжу. Під час споживання їжі, травна система розщеплює вуглеводи, білки та жири. Поживні молекули потрапляють у кров і дають тілу енергію, відіграючи роль палива, потрібного людині для життя. Тобто, калорійність — це і є кількість енергії, яку може дати нам та чи інша їжа.
Ключ до розуміння калорійності у контексті сигарет чи одноразок — це усвідомлення, що поняття калорій застосовується для продуктів, які потрапляють у шлунок та розщеплюються в ході перетравлювання. До речовин, які споживаються шляхом вдихання, поняття калорійності не застосовують. Адже основна функція легенів — газообмін, а не засвоєння поживних речовин.
Це означає, що при курінні сигарет чи використанні електронних сигарет, вейпів, одноразок, систем нагріву тютюну зі стіками, користувач не перетравлює речовини, що можуть дати тілу енергію, та не споживає калорії. Тож, якщо коротко, то ні, сигаретний дим, ні аерозоль IQOS, ані пара вейпів і електронних сигарет не містить калорій. Навіть якщо деяка кількість молекул гліцерину з пари і потрапить у стравохід, цей обсяг та його енергетична цінність настільки незначні, що калорійністю можна знехтувати.
Тож, спожити калорії з продуктів для курців не можна, хіба що з’їсти сигарету, стік чи вейпінгову рідину, але цього категорично не варто робити — це небезпечно для здоров’я. Курити та використовувати будь-які продукти для курців можна лише у той спосіб, що зазначений в інструкції, або для якого вони були вироблені.
Як вимірюється калорійність продуктів
Енергетичну цінність продуктів зазвичай вимірюють у кілоджоулях (кДж — це одиниця вимірювання енергії в Міжнародній системі одиниць SI) та у кілокалоріях (ккал). 1 ккал дорівнює приблизно 4,184 кДж.
Найпоширеніший спосіб вимірювання енергетичної цінності продуктів — пряма і непряма калориметрія. Пряма калориметрія — це коли продукти спалюють у спеціальній камері (калориметрі), а потім вимірюють кількість тепла, що утворилося. Цей метод вважається одним з найточніших, але й найскладнішим у виконанні. Непряма калориметрія — це вимірювання кількість кисню, спожитого організмом під час окислення поживних речовин. За цими даними можна розрахувати кількість виділеної енергії.
Ще калорії можуть вимірювати за допомогою хімічного аналізу, визначаючи кількість білків, жирів і вуглеводів у продукті. Для кожного з цих мікронутрієнтів відома енергетична цінність (білки та вуглеводи – 4 ккал/г, жири – 9 ккал/г). Помноживши вагу кожного елементу на його енергетичну цінність і додавши отримані значення, можна розрахувати загальну калорійність продукту.
Чи є калорії у сигаретах
Ні, у сигаретному димі немає калорій, адже він потрапляє в легені. Основна функція легенів — газообмін. А калорії засвоюються під час перетравлювання їжі у шлунку.
Чому від куріння менше хочеться їсти
Курці могли помічати, що після викурених сигарет менше хочеться їсти. Тому й з’явилися припущення, що сигарети калорійні. Насправді ж це не так — разом із сигаретним димом, аерозолем систем нагрівання тютюну або парою електронних сигарет калорії не споживаються. Але сигаретний дим впливає на відчуття голоду, адже пригнічує смакові рецептори, а нікотин може пригнічувати апетит та відчуття голоду. Тому після викуреної сигарети може менше хотітися їсти.
Чи допомагає куріння схуднути
Куріння не допомагає схуднути і не спалює калорії. Сигаретний дим може зменшувати відчуття голоду, адже пригнічує смакові рецептори. Також нікотин може дещо пригнічувати апетит і відчуття голоду. Але в жодному разі продукти з нікотином не є допоміжним засобом для схуднення, та не замінюють збалансоване харчування, сон, фізичну активність та підтримку профільного лікаря для контролю ваги.
Чому хочеться їсти та чому поправляєшся, коли кидаєш курити
Сигаретний дим пригнічує смакові рецептори, а нікотин може пригнічувати апетит, тому курці можуть рідше відчувати голод. Коли кидаєш палити, смакові рецептори відновлюються, тому може частіше хотітися їсти. До того ж іноді буває так, що курці, які кинули палити, замінюють звичку перекурити на перекус і їдять частіше. Через це іноді в процесі відмови від нікотину курці стикаються з набором ваги.
Чи є калорії у стіках
Ні, у аерозолі стіків немає калорій. Тютюновий аерозоль від стіків потрапляє в легені, а головна функція легенів — газообмін. Калорії ж засвоюються під час переварювання їжі у шлунку.
Чи є калорії у вейпах та одноразках
Ні, у парі від вейпів та одноразок немає калорій. Пара від вейпінгу потрапляє в легені, а головна функція легенів — газообмін. Калорії ж засвоюються під час переварювання їжі у шлунку.
Чи є цукор у рідинах для одноразок, вейпів та електронних сигарет
Так, у рідинах для електронних сигарет використовуються різні ароматизатори, підсолоджувачі, цукри та похідні від них. Найчастіше — ванілін. Вони додають парі солодкий аромат та смак. Використання цукру у складі вейпінгових рідин не призводить до споживання додаткової кількості калорій. Адже людський організм засвоює та розщеплює нутрієнти, коли вони потрапляють у травну систему, а не вдихаються.
Чи є цукор у сигаретах і стіках
Так, при обробці тютюну для стіків та сигарет може використовуватися сахароза. Її кількість настільки незначна, що вона не впливає на смак, проте виконує функцію майже як консервант, допомагаючи довше зберігати натуральний аромат тютюну.
Більше інформації про вплив бездимних продуктів: 10 фактів про IQOS і здоров’я. Чи є Айкос менш шкідливим за сигарети, Електронні сигарети: шкідливіші чи менш шкідливі за звичайні сигарети та Як IQOS впливає на зуби? У чому відмінність від сигарет.
Інформація про продукцію на цій сторінці надається за допомогою засобів дистанційного зв’язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».