Please note this website is intended for Ukraine, in order to ensure compliance with local legal requirements we need to redirect you to the country you are located in.

Лип 5, 2023

Електронні сигарети: шкідливіші чи менш шкідливі за звичайні сигарети?

Багато курців всерйоз задумуються про те, щоб відмовитися від куріння та перейти на електронну альтернативу — вейпи, системи нагрівання тютюну, одноразові чи багаторазові електронні сигарети. Проте, щоб прийняти зважене рішення про вибір гаджету на заміну сигаретам, доцільно провести власний ресьорч: порівняти різні пристрої, розібратися з принципом роботи, дізнатися про шкоду та вплив електронних сигарет на здоров'я. Про останнє розповімо детальніше, спираючись на загальну інформацію про технологію та авторитетні дослідження.

Що таке електронні сигарети та як вони працюють?

Електронна сигарета — це гаджет для курців, що нагріває та випаровує спеціальну вейпінгову рідину. При цьому утворюється ароматизована пара, що містить нікотин (або не містить, якщо це е-сигарети без нікотину).

Існує багато різновидів електронних сигарет: вейпи, под-системи (або поди), багаторазові і одноразові електронні сигарети (одноразки), електронні кальяни. Вони відрізняються між собою розмірами, ємністю, потужністю батареї і нагрівального елементу, тривалістю життєвого циклу, смаками, процесом використання, тощо. Проте мають спільний принцип роботи — випаровування рідини.

Більше про еволюцію електронних альтернатив для курців: Історія гаджетів для курців: е-сигарети, системи нагрівання тютюну, міні-вейпи та одноразки.

У чому відмінність між звичайними та електронними сигаретами?

Звичайна сигарета складається з тютюну, фільтру і паперової обгортки. Для того, щоб курити сигарету, її потрібно підпалити. Під час куріння сигарети тютюн і папір згорають, утворюючи дим і попіл. Сигаретний дим містить більше 6000 різних сполук, принаймні 10% з яких вважають шкідливими здоров'я. Серед них смоли, чадний газ (СО), аміак.

Електронні сигарети і вейпи не взаємодіють з тютюном, а випаровують рідину. Пара або аерозоль, що утворюється при цьому, складається переважно з водяної пари, гліцерину, пропіленгліколю, нікотину, ароматизаторів та невеликої частки інших речовин. Оскільки процес горіння при використанні е-сигарет відсутній, пара принципово відрізняється за складом від сигаретного диму. 

Проте, не можна стверджувати, що вейпінг або використання електронних сигарет позбавлені усіх ризиків для здоров’я — пара, як мінімум, містить нікотин, що викликає залежність.

колаж VEEV та сигарета



Що шкідливе, електронні сигарети чи звичайні?

В цілому електронні сигарети вважаються менш шкідливою альтернативою звичайним сигаретам. Проте ми не можемо з упевненістю говорити про кожну з них, оскільки вплив на здоров'я та зниження ризиків залежать не лише від принципу роботи, а й багатьох інших чинників: конструкції, матеріалів і технології конкретного пристрою; якості і складу вейпінгової рідини; досліджень та випробувань якості, проведених виробником; дотримання правил використання.

IQOS має власну електронну сигарету (под-систему чи міні-вейп) — IQOS VEEV. Тому можемо поділитися інформацією щодо характеристик електронних сигарет, спираючись на результати досліджень, проведених щодо IQOS VEEV. Зверни увагу, що ці дослідження проводилися виключно для IQOS VEEV, тому їхні результати не поширюються автоматично на інші електронні сигарети і вейпи.

IQOS VEEV виділяє в середньому на 95% нижчі рівні шкідливих хімічних речовин порівняно з сигаретами.* 

Важливо: Це не обов’язково дорівнює зниженню ризику на 95%. IQOS VEEV не виключає усіх ризиків.
* Середнє зниження рівнів ряду шкідливих хімічних речовин (крім нікотину) порівняно з димом еталонної сигарети. Перегляньте Важливу інформацію.

IQOS VEEV має смарт-технологію запобігання перегріву рідини, що стабільно забезпечує значне зниження рівнів шкідливих хімічних речовин порівняно з сигаретами.* 

Важливо: IQOS VEEV не виключає усіх ризиків.
*Зниження рівнів ряду шкідливих хімічних речовин (крім нікотину) порівняно з димом еталонної сигарети. Перегляньте Важливу інформацію.

техногогія IQOS VEEV



Чи є пасивне куріння від електронних сигарет?

При використанні електронних сигарет немає горіння та диму, а отже — і пасивного куріння. Аерозоль IQOS VEEV розсіюється швидше, ніж сигаретний дим.* 

Важливо: IQOS VEEV не виключає усіх ризиків.
* Джерело: 91% респондентів серед 2180 повнолітніх користувачів в Україні, Канаді, Італії та Чехії погоджуються з цим твердженням, 2020-2021.

Чи є в електронних сигаретах нікотин?

Так, зазвичай рідина для електронних сигарет містить нікотин. Більшість сучасних електронних сигарет (одноразки і под-системи) працюють на базі сольового нікотину. Більше про нікотин у рідинах для електронних сигарет: Сольовий нікотин: що це, чим відрізняється від звичайного, плюси та мінуси. Найчастіше концентрація нікотину у подах і одноразових електронних сигаретах складає — 3-5%. Проте багато виробників перейшли до створення одноразок і подів з нижчим рівнем нікотину, рухаючись в напрямку стандартів ЄС, де загальноприйнята норма вмісту нікотину — до 2%. 

Іноді можна зустріти електронні сигарети і рідини до них без нікотину як, наприклад, IQOS VEEV з подами 0% нікотину. Більше про безнікотинові електронні сигарети і поди: Електронні сигарети та поди без нікотину: які бувають?

Рідини для вейпів, які вейпер змішує і заправляє самостійно, можуть мати різний вміст або взагалі не містити нікотин, залежно від того, яка база використовується у жижі. 

Які електронні сигарети краще обрати: нікотинові чи безнікотинові

Існує поширений міф, що нікотин — основна причина хвороб, пов'язаних із курінням. Реальність: нікотин НЕ є основною причиною захворювань, пов'язаних з курінням. Нікотин викликає залежність, але основними причинами хвороб, пов'язаних з курінням, є інші хімічні речовини, що виділяються при згоранні сигарети. Оскільки IQOS нагріває тютюн, а не спалює його, ви отримуєте смак тютюну та на 95% менше шкідливих хімічних речовин порівняно з сигаретами.*

Важливо: Це не обов’язково дорівнює зниженню ризику на 95%. IQOS не виключає усіх ризиків.
*"На 95% менше" означає середнє зниження рівнів ряду шкідливих хімічних речовин (крім нікотину) в порівнянні з димом еталонної сигарети. Перегляньте Важливу інформацію.

Якщо обирати між електронними сигарети з та без нікотину у пошуках найменш шкідливої альтернативи, варто звертати увагу на технологію, виробника, якість та склад рідини. 

Основними компонентами безнікотинової рідини для електронних сигарет є вода, рослинний гліцерин, пропіленгліколь та ароматизатори. Нікотин, бензойна та молочна кислоти, що є складовими сольового нікотину, у складі безнікотинової рідини відсутні. Рідини для всіх подів VEEV (з нікотином чи без) виробляються у ЄС.

Хоча відсутність нікотину у складі рідини потенційно може запобігати нікотиновій залежності, проте це не виключає ризиків, пов'язаних із вмістом, походженням і якістю інших речовин у складі безнікотинової рідини, а також процесом виробництва чи умовами зберігання.

Як електронні сигарети впливають на зуби?

Куріння традиційних сигарет вважається одним з факторів, що значно погіршує стан зубів і ротової порожнини. Під впливом високої температури диму, смол і інших продуктів горіння, що містяться у сигаретному димі, зубна емаль темнішає та втрачає цілісність. При цьому утворюється так званий стійкий «наліт курця». Також гарячий сигаретний дим обпалює і пересушує слизову оболонку ротової порожнини.

Куріння підвищує ризик розвитку гінгівіту, пародонтозу та інших хвороб ясен. Під впливом шкідливих речовин, що містяться в сигаретному димі, тканини ясен стають більш вразливими і схильними до пошкоджень. Найкраще для здоров'я зубів, ясен і ротової порожнини — це відмовитися від куріння. Але ті курці, які не планують кидати палити, можуть розглянути перехід на менш шкідливу альтернативу сигаретам — наприклад, електронні сигарети, под-системи, одноразки чи вейпи.

Як же впливають на зуби і ротову порожнину перехід зі звичайних сигарет та електронні?

  • Менше нальоту курця на зубах. IQOS VEEV залишає значно менше слідів на зубах ніж сигарети*. 
  • Додаткова інформація: якщо зуби вже мають наліт, перехід на IQOS VEEV не відновить їхній колір. 

    *Джерело: неклінічне лабораторне дослідження, проведене в Швейцарії на зубах людини та зубних пломбах. На відміну від реальних умов, на зуби не впливали інші барвники, що могло б вплинути на результати.

  • Менше неприємного післясмаку у роті. Користувачі IQOS VEEV відзначають менше присмаку та неприємних відчуттів у роті, ніж після куріння сигарети.* 
  • * Джерело: 86% респондентів серед 2180 повнолітніх користувачів в Україні, Канаді, Італії та Чехії погоджуються з цим твердженням, 2020-2021.

  • Відсутність неприємного сигаретного запаху з рота. Споживачі, які використовують IQOS VEEV, кажуть, що їхнє дихання пахне краще, ніж після сигарет.* 
  • *Джерело: 88% респондентів серед 2180 повнолітніх користувачів в Україні, Канаді, Італії та Чехії погоджуються з цим твердженням, 2020-2021.

Чи допомагають електронні сигарети кинути палити?

Якщо говорити про паління в широкому розумінні (маючи на увазі не лише куріння звичайних сигарет з тютюном, а й використання інших продуктів з нікотином, наприклад, е-сигарет, вейпів, систем нагріву тютюну, паучів, снусу, тощо), то ні, електронні сигарети не є способом кинути палити. Електронні сигарети вважаються менш шкідливою альтернативою звичайним сигаретам, проте не є допоміжним засобом, щоб кинути палити і відмовитися від використання будь-яких інших продуктів з нікотином. Адже пара електронних сигарет містить нікотин, що викликає і підтримує залежність.

Якщо під «кинути палити» мається на увазі повністю відмовитися від куріння сигарет, замінивши їх на електронні альтернативи, тоді, так. В цьому сенсі електронні сигарети, а також системи нагрівання тютюну, здатні виконувати роль повноцінної заміни сигаретам.

Чи можна використовувати електронні сигарети вагітним?

Ні, вагітним не можна курити звичайні чи електронні сигарети або вживати нікотин в іншій формі. Не слід використовувати продукти, що містять нікотин, під час вагітності та у період годування груддю. Під час вагітності, годування груддю або в разі можливої вагітності варто припинити вживання тютюнових та нікотиновмісних продуктів.

Інформація про продукцію на цій сторінці надається за допомогою засобів дистанційного зв'язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

Для отримання доступу до інформації, що містить цей веб-сайт, Вам повинно виповнитись 18 або більше.

Натискаючи «Підтвердити» ви також надаєте згоду на отримання інформації про продукцію, що представлена на сайті, за допомогою засобів дистанційного зв'язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

Ми про все подбаємо.

Цей веб-сайт містить інформацію про продукти без тютюнового диму, призначені для повнолітніх, які так чи інакше продовжили б курити або вживати інші нікотиновмісні продукти в Україні. Бездимні продукти PMI не є альтернативою відмови від куріння та не розроблені як такі, що сприяють його припиненню.