Please note this website is intended for Ukraine, in order to ensure compliance with local legal requirements we need to redirect you to the country you are located in.

Жовт 5, 2023

Огляд електронних альтернатив курінню з інфографікою: вейпи, електронні сигарети, одноразки, системи нагріву тютюну

Коли курець вперше замислюється про те, щоб перейти з сигарет на менш шкідливу альтернативу, він відкриває для себе цілий новий світ — світ електронних альтернатив палінню. Системи нагрівання тютюну, як IQOS і lil SOLID, вейпи, мехмоди, боксмоди, одноразові та багаторазові електронні сигарети, под-системи та навіть електронні кальяни, — що це за пристрої і в чому між ними різниця? Пояснюємо простою мовою, з прикладами та інфографікою!

Електронні гаджети для курців об’єднує те, що вони побудовані таким чином, щоб усунути з процесу отримання нікотину найшкідливіше — продукти горіння. Звичайну сигарету необхідно підпалити. Коли тютюн і папір горять, утворюються попіл і дим, що містить більше 6000 хімічних сполук. Близько 100 з них шкідливі для здоров'я і можуть стати причиною виникнення різних захворювань, пов'язаних з курінням. 

Отже, в електронних гаджетах для курців горіння відсутнє. Деякі з них, такі як Айкос, не підпалюють тютюн, а нагрівають, випаровуючи з нього аерозоль з нікотином та тютюновим ароматом. Інші (вейпи, под-системи і електронні сигарети) нагрівають і випаровують рідину, щоб отримати ароматну пару, що містить нікотин. У будь-якому випадку, технологія виключає горіння з процесу використання.

альтернативи курінню



Системи нагрівання тютюну

Системи нагрівання тютюну працюють зі спеціальними стіками (наповненими спресованим і зволоженим гліцерином тютюном). Пристрій нагріває стік до температури, що в 2-3 рази нижча за температуру горіння. Наприклад, IQOS нагріває тютюн до 350ºC. Цієї температури достатньо, щоб зі стіка почав випаровуватися тютюновий аерозоль. У процесі використання тютюн не горить та не жевріє, а лише нагрівається. Звідси і назва — система нагрівання тютюну.

Нагрівання замість горіння дозволяє мінімізувати утворення шкідливих продуктів горіння. Наприклад, IQOS виділяє на 95% менше шкідливих хімічних речовин порівняно з сигаретами.* 

Важливо: Це не означає зниження ризику на 95%. Використання IQOS не виключає усіх ризиків
*"На 95% менше" означає середнє зниження рівнів 9 хімічних речовин, рекомендованих для зниження в сигаретному димі Всесвітньою організацією охорони здоров'я, які не включають нікотин. Дивись Важливу інформацію.

Хочеш побачити різницю на власні очі, подивись відео-експеримент, що показує відмінність між аерозолем IQOS та сигаретним димом.


Системи нагрівання тютюну проектують таким чином, щоб відтворити відчуття, смак і ритуал, до яких звикли курці сигарет. Всередині стіків — натуральний тютюн. Вміст нікотину — приблизно, як в сигаретах. Самі стіки за формою і конструкцією теж нагадують сигарети, хоч і не є ними. Тривалість сеансу — орієнтовно 14 затяжок (або 4-6 хвилин) — приблизно стільки ж триває викурювання сигарети. Процес і відчуття — теж дуже схожі: теплий, ароматний аерозоль з тютюновими нотками; компактний гаджет зі стіком легко тримати в руці, а тонкий тримач IQOS — в пальцях. Більш того, інколи користувачі називають тримач сигаретою, трубкою, рідше – паличкою, оскільки використання Айкос за ритуалом нагадує класичне куріння. Ще один поширений варіант сленгової назви девайсу — курилка зі стіками, адже Айкос все ж використовується зі стіками, а не сигаретами.

При використанні IQOS залишається менше стійкого запаху на руках, волоссі та одязі, ніж при курінні сигарет. А повний перехід на IQOS становить менший ризик для вашого здоров'я, ніж продовжувати курити.* 

Важливо: IQOS не виключає усіх ризиків та виділяє нікотин, який викликає залежність.
* Джерело: виходячи з сукупності наявних доказів щодо IQOS порівняно з продовженням куріння. Перегляньте Важливу інформацію.

Також нагрівання тютюну — це спосіб відчути справжній смак тютюну, який не перебивається попелом і запахом сигаретного диму. Сигарети мають смак диму. IQOS дає смак справжнього тютюну без диму. Смак сигарет — це насправді смак диму, що утворюється при згорянні тютюну. Оскільки IQOS нагріває тютюн, а не спалює його, ви отримуєте смак справжнього тютюну та на 95% менше шкідливих хімічних речовин * порівняно з сигаретами.

Важливо: це не обов'язково означає зниження ризиків на 95%. IQOS не виключає всіх ризиків для здоров'я.
*"На 95% менше" означає середнє зниження рівнів 9 хімічних речовин, рекомендованих для зниження в сигаретному димі Всесвітньою організацією охорони здоров'я, які не включають нікотин. Дивись Важливу інформацію.

З іншого боку, гаджети для нагрівання тютюну, можуть не підійти тим курцям, які, навпаки, шукають смак і відчуття, не схожі на сигарети. Таким користувачам більше підійдуть вейпи, електронні сигарети й міні-вейпи, про які ми розповімо далі.

Системи нагрівання тютюну можуть мати різну конструкцію: формат «все в одному» як, наприклад, у IQOS ILUMA ONE, IQOS ORIGINALS ONE, lil SOLID та BONDS, або складатися з тримача і зарядного пристрою, як IQOS ILUMA PRIME, IQOS ILUMA та IQOS ORIGINAL DUO. Але принцип роботи у всіх з них однаковий — нагрівати тютюн, а не спалювати його.

Дізнатись більше: Системи нагрівання тютюну: що це, які бувають, яку обрати.

системи нагрівання тютюну



Вейпи і електронні сигарети відкритого типу

Для тих, хто цікавився відмінностями вейпів від систем нагрівання тютюну та міні-вейпів, розповідаємо. Електронна сигарета або вейп — це пристрій, що нагріває і випаровує спеціальну нікотинову рідину. Більшість рідин для електронних сигарет складаються з гліцерину, пропіленгліколю, нікотину та ароматичних добавок, змішаних в різних пропорціях. Основні елементи в конструкції електронних сигарет — акумулятор, атомайзер (випарник) і ємність для заправки. Коли користувач вмикає е-сигарету, батарея подає струм на атомайзер, а той розігріває рідину до утворення пари.

Вейпи та багато моделей е-сигарет — це пристрої відкритого типу, тобто такі, що потрібно перезаправляти. Рідкі заправки до вейпів потрібно купувати окремо і самостійно доливати в бачок у міру витрати. Вейпери найчастіше самостійно змішують рідини. Таким чином можна міксувати різні смаки та навіть регулювати міцність рідини.

Вейпи і електронні сигарети



Класичні електронні сигарети відкритого типу можуть мати невеликий розмір, в першу чергу, за рахунок потужності батареї та обсягу ємності для рідини. У вейпів же, навпаки — великий бак для заправки і потужний акумулятор. Два найбільш поширених типи вейпів — це батарейний мод (боксмод) і механічний мод (мехмод).

  • Механічний мод — це пристрій з простішою технологією. Батарейний блок в ньому просто подає напругу на випаровувач, без можливості кастомізувати режими роботи, потужність, обсяг пари.
  • Боксмод або батарейний мод — це більш досконала і технологічна конструкція вейпів. Вони мають форму коробочки (звідси й назва бокс (box) мод) з вбудованим дисплеєм. Батарейний мод дозволяє налаштовувати режими використання, інтенсивність і густоту пару, насиченість смаку.

Досвід вейпінгу однозначно має мало спільного з курінням сигарети. Саме тому багато курців, які вибирають менш шкідливу альтернативу сигаретам, надають перевагу системам нагрівання тютюну. Іноді також цікавляться електронними сигаретами закритого типу, тобто подами і одноразками (їх також називають «ашками»). Ті ж, хто шукає незвичайні смаки і відчуття, клуби диму, можливості кастомізації та повного управління гаджетом, можуть отримати бажане саме з вейпом.

Вейп



Електронні сигарети закритого типу: міні-вейпи, под-системи, одноразки

Под-cистема (або под чи міні-вейп) — це компактна електронна сигарета закритого типу. Візуально, за формою і розміром гаджети цього типу більше нагадують флешку, ніж е-сигарету. У мініатюрний цілісний корпус вбудований досить потужний акумулятор і атомайзер, а ємність для заправки відсутня. У гаджет просто вставляється одноразова змінна ємність з рідиною — «под» (звідси й назва под-система).

Заправка в подах зазвичай має вдосконалену порівняно з вейп-рідинами формулу на базі сольового нікотину. У цієї рідкої речовини, похідної від нікотину, молекули менше, ніж у гліцеринової заправки, тому вони швидше надходять в кров, і разом з тим швидше приносять відчуття нікотинового «насичення».

З точки зору смаку і відчуттів под-системи більше нагадують вейпи, а з точки зору розмірів і форми — ближче до сигарет або тримача IQOS.

Міні-вейпи дуже прості у використанні, не вимагають чистки, заправки і особливого догляду. Потрібно тільки час від часу замінювати картриджі з рідиною. До речі, у портфелі девайсів IQOS в Україні був власний міні-вейп IQOS VEEV, а у деяких країнах світу в продажу є інша модель міні-вейпу IQOS —VEEV ONE. IQOS VEEV працює за таким самим принципом, що й більшість інших под-систем, але має набір додаткових функцій, наприклад, захист від сухих затяжок і сенсорний режим — під час затяжки девайс вібрує відповідно до сили затяжки. Усі додаткові функції можна налаштувати через додаток IQOS App: обрати режим вібрацій, налаштувати підсвітку, відрегулювати кількість пари, оновити прошивку та інше.

В Україні VEEV вже не продається, а з 11 липня 2024 року взагалі заборонено продавати ароматизовані одноразки, поди, рідини для електронних сигарет та вейпів (безнікотинові теж). Тепер дозволені лише тютюнові смаки, тож якщо маєш VEEV, можеш купити поди з тютюновим ароматом. У тютюнових подів зовсім не такий смак, як у сигаретах. Навпаки, ніжний, солодкий, без гірчинки.

Якщо VEEV ще на гарантії і з ним є проблеми, зможемо замінити його на інший доступний пристрій. Якщо ж гарантія вже закінчилася, зможемо апгрейднути VEEV на новий IQOS ILUMA по програмі Апгрейд.

Міні-вейпи



Одноразові електронні сигарети

Ще один поширений різновид електронних сигарет закритого типу — це одноразові електронні сигарети або одноразки (ашки). Акумулятор більшості одноразок розрахований на один цикл використання та не призначений для перезарядки. Також конструкція одноразки не дозволяє дозаправляти девайс рідиною. Коли одноразка закінчується, її викидають та беруть нову. Кількість сеансів використань залежить від об’єму, кількості тяг, частоти та інтенсивності, з якою використовується ашка.

Більше про одноразки: що це, які бувають, як працюють, плюси та мінуси.

IQOS в Україні не випускає власні одноразові електронні сигарети, але у деяких країнах вже з'явилися одноразки VEEV NOW. Наприкінці 2022 Philip Morris International представив в Україні одноразову електронну сигарету VEEBA. У портфелі було 11 різних смаків із вмістом нікотину за європейськими стандартами — 1.8% (20 мг/мл). VEEBA теж більше не продається в Україні.

Одноразові електронні сигарети



Електронні кальяни

Іноді виокремлюють ще один тип електронних девайсів для курців — електронні кальяни. По суті, електронний кальян — це просто різновид вейпів/електронних сигарет відкритого типу. Відрізняється в першу чергу зовнішнім виглядом і ритуалом використання. Електронний кальян — це досить габаритний, навіть громіздкий пристрій (близько 30 см в довжину), з великою, потужною батареєю і особливою системою забору повітря, здатною генерувати навіть більше пари, ніж вейп.

Через габарити гаджет не зручно носити з собою, тому він більше підходить для використання у форматі стаціонарного пристрою вдома або в закладі. Через цю віддалену подібність до кальяну гаджет і отримав символічну назву «електронного кальяну».

Міні-вейпи



Який пристрій ти б не обрав на заміну сигаретам, це в будь-якому випадку стане кроком в напрямку майбутнього без диму, попелу і продуктів горіння. Але важливо пам'ятати, що жоден з гаджетів для курців не виключає всі ризики, а в аерозолі або парі міститься нікотин, що викликає залежність.

Інформація про продукцію на цій сторінці надається за допомогою засобів дистанційного зв'язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

logo

Ви старше 18 років і курите або використовуєте інші продукти з нікотином? Вкажіть місяць і рік народження.

select
select
Натискаючи «Підтвердити» ви також надаєте згоду на отримання інформації про продукцію, що представлена на сайті, за допомогою засобів дистанційного зв'язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

Ми про все подбаємо.

Цей веб-сайт містить інформацію про продукти без тютюнового диму, призначені для повнолітніх, які так чи інакше продовжили б курити або вживати інші нікотиновмісні продукти в Україні. Бездимні продукти PMI не є альтернативою відмови від куріння та не розроблені як такі, що сприяють його припиненню.