Є речі, які завжди на часі, які краще не відкладати на потім. Бачиш можливість бути еко-свідомим та збирати-сортувати-повертати-повторювати? Скористайся цією можливістю, а ми допоможемо.
Ми приймаємо на переробку старі аксесуари, використані стіки, поди та нікотинові паучі, зношені аксесуари у 120+ пунктах ресайклінгу — брендових магазинах IQOS Space, партнерських магазинах «Табакерка» та «Сигарний Дім Фортуна», а також на АЗС «Socar». Переробка та утилізація безкоштовні для користувачів, все за наш рахунок. Розповідаємо більше про те, як відбувається ресайклінг продуктів від IQOS та що відбувається з ними після переробки; ділимося довгостроковими планами та відповідаємо на всі питання про переробку та утилізацію — куди, як, хто, чому і навіщо.
- Що можна здати на переробку чи безпечну утилізацію →
- Куди здавати на переробку старі айкоси, аксесуари, використані стіки та інше? →
- Що відбувається зі старими пристроями, використаними стіками та подами, які приносять до IQOS Space? →
- Що далі? Довгострокові плани IQOS з переробки. →
- Чому потрібно здавати на переробку старі системи нагрівання тютюну, міні-вейпи та одноразові електронні сигарети? →
- Чому потрібно здавати на переробку порожні поди? →
- Чому потрібно здавати на переробку використані стіки? →
- Чому потрібно здавати на переробку використані нікотинові паучі? →
- Де саме і хто проводить сортування, переробку та утилізацію для IQOS? →
Що можна здати на переробку чи безпечну утилізацію?
Все! Тобто будь-які продукти від IQOS і навіть інших виробників:
- системи нагрівання тютюну від IQOS та інших виробників;
- міні-вейпи IQOS VEEV;
- подсистеми та одноразові електронні сигарети інших виробників;
- використані поди від IQOS VEEV;
- використані стіки TEREA, HEETS, Fiit;
- використані нікотинові паучі;
- аксесуари;
- упаковки від пристроїв, подів, стіків та нікотинових подушечок.
Куди здавати на переробку старі айкоси, аксесуари, використані стіки та інше?
У 30 брендових магазинах IQOS Space, а також у 54 партнерських магазинах — «Табакерка», «Сигарний Дім Фортуна» та на 46 АЗС «Socar», встановлені сортувальні ресайклінг бокси для кожного продукту. Так що просто не викидай старі несправні пристрої, поношені аксесуари, використані стіки, поди та паучі. Збирай їх та принось до найближчої точки ресайклінгу на переробку, адреси знаходь на інтерактивній мапі.
Ну і звісно ж, запрошуємо до головного ресайклінг-корнера IQOS у нашому флагманському магазині на Хрещатику, 17. Більше про головний IQOS Space. На першому поверсі Спейсу знаходиться брендовий магазин, на другому ж — коворкінг, стилізований під квартиру; та ресайклінг спот, що надихає до екосвідомості.
Тут побачиш не просто бокси для переробки, а цілу ресайклінг станцію: з окремими секціями для девайсів, подів і стіків; з демонстрацією того, що відбувається з пристроями, які ти приносиш.
Ще один цікавий момент: за ресайклінг еко-автомат подарує тобі на пам’ять щось, виготовлене з перероблених матеріалів — чашку, сумку-авоську, карабін для ключів чи інше, в залежності від сезону.
Також ти можеш скористатися безкоштовною послугою зі збору використаних подів IQOS VEEV. При замовленні нових подів через службу підтримки IQOS попередь, що хочеш здати використані поди. Коли кур'єр привезе замовлення, він забере використані поди та видасть тобі конверт. Збирай у нього використані поди, а коли назбирається достатньо — віддай їх кур'єру при отриманні доставки. З тебе поди, з нас — безпечна утилізація та переробка. Зверни увагу, що поки ця послуга доступна тільки для подів.
Що відбувається зі старими пристроями, використаними стіками та подами, принесеними до IQOS Space?
Спочатку ми збираємо все, що наші користувачі залишають у боксах для переробки. Коли ми говоримо «все», маємо на увазі реально ВСЕ, що стосується систем нагрівання тютюну та е-сигарет — від старих непрацюючих девайсів до порожніх подів, від використаних стіків до зношених аксесуарів.
Ми сортуємо те, що знаходимо в ресайклінг-боксах, розбираємо на компоненти і ще раз ретельно сортуємо. Кожен вид відсортованої сировини та відходів відправляється на відповідний тип переробки чи утилізації.
А далі найцікавіше. Що ж відбувається з твоїм старим Айкосом чи стіками, які ти дбайливо збирав протягом останніх двох тижнів? Ми застосовуємо різні види переробки та утилізації до різних матеріалів:
- Переробка для використання у виробництві нових систем нагрівання тютюну та міні-вейпів.
Деякі компоненти пристроїв IQOS (наприклад, конектори, дорогоцінні метали, такі як платина та золото тощо) після переробки використовуються у виробництві нових девайсів.
- Переробка цінних видів сировини для використання у інших галузях промисловості.
Метали, певні види пластику (так званий ліквідний пластик), гумові елементи використовуються як вторинна сировина. Тобто подрібнюються, переплавляються та йдуть на виробництво нових речей у галузях, зовсім не пов'язаних із IQOS — від пляшкових кришечок до вішалок для одягу.
- Переробка для створення аксесуарів, одягу та предметів декору у IQOS Space.
Іноді ми експериментуємо з незвичайними елементами декору, аксесуарами та навіть одягом, які створені з перероблених матеріалів, та які не можуть бути застосовані в промисловості. Для цього використовуємо неліквідні, безпечні види пластику та навіть використані стіки. Наприклад, створили лімітовану колекцію аксесуарів з переробленого пластику від старих Айкосів.
- Апсайклінг.
Апсайклінг — це повторне використання старих речей у новій ролі замість переробки. Тобто справжнє друге життя. Ключова умова апсайклінгу — річ залишається практично недоторканною, незмінною. Якщо пластиковий ковпачок для IQOS подрібнюється та переплавляється у щось інше — це ресайклінг, тобто переробка. Але якщо такий же ковпачок залишається цілим і, скажімо, перефарбовується і стає частиною дизайнерської інсталяції — це апсайклінг. Ми використовуємо старі аксесуари IQOS для створення незвичайного декору в брендових магазинах.
- Екологічна утилізація батарейок та акумуляторів.
Використані батарейки та акумулятори безпечно та екологічно утилізуємо. Токсичні та небезпечні елементи (наприклад, рідкий електроліт, ртуть, кадмій, свинець) нейтралізуються та утилізуються без шкоди навколишньому середовищу.
- Енергетична утилізація відходів шляхом спалювання.
Деякі відходи не підлягають переробці (певні види пластику та поліетилену, ламінований картон, ацетат-целюлозне волокно тощо). Ми дбаємо про те, щоб такі відходи не потрапляли на смітник, а також правильно утилізувалися. Для цього використовуємо світову практику енергетичної утилізації — відправляємо непереробні відходи на сміттєспалювальні заводи. Завдяки цьому пластик не потрапляє у ґрунт, а енергія, що утворюється при спалюванні сміття, використовується для опалення. Дуже важливо спалювати ці відходи не просто на звалищах, а «чистим» способом — саме на сміттєспалювальних заводах, оснащених очисними фільтрами.
А з використаних стіків в рамках колаборації IQOS ILUMA x Steve Aoki (Айкос Ілюма х Стів Айокі)* навіть створили лімітовану серію з 1000 курток, наповнювач яких виготовлений з ацетат-целюлози, отриманої з переробки стіків TEREA та HEETS.
*IQOS ILUMA x Steve Aoki (Айкос Ілюма х Стів Айокі) — лімітована колекція пристроїв IQOS ILUMA, розроблена до 10-річчя IQOS в світі у колаборації зі всесвітньо відомим ді-джеєм, музичним продюсером, художником Стівом Айокі.
Ми поступово розвиваємо мережу постійних перевірених партнерів, які підтримують нас із переробкою, утилізацією та апсайклінгом. Зараз використовуємо власні складські та виробничі потужності в Україні та ЄС для сортування та переробки з подальшим використанням у виробництві нових девайсів.
Акумуляторні батареї зі старих девайсів переробляються в Румунії (завод GreenWEEE, що спеціалізується на ресайклінгу вживаної електроніки та батарейок). В Україні співпрацюємо з «Центром управління відходами», який взяв на себе логістику, сортування та екологічну утилізацію відходів, а також переробку для компаній-виробників, які споживають вторинну сировину.
Також разом з українськими дизайнерами та креативними агенціями створюємо апсайклінгові арт-інсталяції, елементи декору, меблі чи аксесуари з перероблених пристроїв.
Що далі? Довгострокові плани IQOS з переробки.
Глобальна мета компанії до 2025 року — забезпечити можливість стовідсоткової переробки своїх бездимних пристроїв (2020 року цей показник становив 84%) і як мінімум на 50% знизити обсяги пластикових відходів від власної продукції. Звучить амбітно та круто, але що це означає на практиці?
Це означає, що ми:
- продовжуємо розширювати можливості переробки наших продуктів;
- збільшуємо покриття ресайклінг-поінтів та їх доступність для користувачів;
- забезпечуємо екологічну утилізацію тих відходів, які поки що не підлягають переробці;
- поступово переходимо на матеріали, виготовлені з переробленої вторинної сировини;
- шукаємо способи продовжити термін життя наших продуктів або подарувати їм друге життя.
Наші найближчі плани:
1. Менше пластику в упаковці
Ми послідовно прибираємо з упаковки IQOS все зайве — насамперед матеріали, які не підлягають утилізації. За 3 роки ми зменшили кількість пластику в упаковці IQOS на 30% і не плануємо зупинятися. Незабаром в упаковці нових наборів IQOS не залишиться термозбіжної плівки, магнітних елементів, зайви паперових та пластикових компонентів.
Наприклад, ми оновили палички для чистки IQOS. Тепер ніжка палички виготовляється із щільного картону, а не із пластику. Якість чистки не змінилася, а пластикових відходів стане менше.
2. Пакети із перероблених матеріалів у наших магазинах
Ми вже складаємо покупки з IQOS Space у паперові пакети із перероблених матеріалів. Також плануємо поступово замінити інші види пакування на еко-френдлі матеріали.
3. Конверти-колектори для зручного збору використаних стіків та подів
Розуміємо, що хочеться бути еко-свідомим, але іноді так незручно, коли нікуди подіти використаний стік або картридж від IQOS VEEV. У всіх IQOS Space можна попросити конверт-колектор, щоб складати туди порожні поди. Просто не забудь захопити його, коли плануватимеш наступний візит. Також ми задумали зробити спеціальні колектори для ресайклінгу використаних стіків. Звичайно ж, всі конверти-колектори виготовлені із вторинної сировини.
4. Аксесуари для IQOS із перероблених матеріалів
Сумки або кросівки з перероблених матеріалів стали звичною річчю. А чому б не створити нові ковпачки, панельки чи чохли для IQOS зі старих? Ось і ми так подумали та презентували першу лінійку recycled аксесуарів для Айкос.
5. Декор в IQOS Space із перероблених матеріалів
Ми й раніше експериментували з декором та арт-інсталяціями зі старих девайсів чи аксесуарів. Користувачів IQOS в Україні та світі стає все більше, а отже, зростає і кількість старих аксесуарів та пристроїв, що були у використанні. Викидати — не варіант. Як щодо того, щоб пошити крісла зі старих шкіряних чохлів для IQOS? Або використовувати замість шпалер кольорові панелі з перероблених ковпачків та дверей? Good Plastic Company обіцяли допомогти з цим. Тому, так, бувай, поганий пластик — привіт, хороший!
6. "Відновлені" девайси
Думаємо, тобі знайоме поняття відновленої (англійською — refurbished) електроніки. Що це означає? Іноді покупці повертають придбану електроніку — не підійшло, передумав чи вийшла з ладу, тож довелося замінити на нову за гарантією. Деякі з цих гаджетів майже нові, але розпаковані, інші — були у вжитку, проте частина електронної «начинки» в них залишається в ідеально робочому стані.
Якщо для такої техніки провести сервісне обслуговування, почистити, при необхідності відремонтувати та замінити деякі компоненти, вона довго служитиме користувачам. Тому багато виробників, включаючи світових технологічних гігантів, продають такі перезібрані та відремонтовані гаджети з маркуванням «Refurbished/Відновлений». Часто покупці спеціально полюють саме на відновлену електроніку відомих брендів. По-перше, такі гаджети коштують дешевше за нові, а по-друге, давати друге життя техніці — це сучасний спосіб бути еко-свідомим.
Раніше в Україні також був представлений IQOS REFRESHED — пристрій, який після покупки розпакували, деякий час використовували, але повернули назад. Чому? Можливо, не підійшов колір, вирішили взяти іншу модель або іншу альтернативу сигаретам.
Для усіх IQOS REFRESHED ми проводили повний цикл відновлення з професійною чисткою, дезінфекцією, оновленням прошивки до останньої версії, повною діагностикою і перевіркою батареї. А потім упаковували в нову коробку з новими аксесуарами для зарядки і чистки. Більше про IQOS 3 DUO REFRESHED: даємо друге життя девайсам.
7. Більше IQOS ресайклінг-поінтів
Зараз в Україні працює 130+ ресайклінг-поінтів IQOS — у кожному IQOS Space, що відновив роботу, магазинах партнерів — «Сигарний Дім Фортуна» та «Табакерка», а також у деяких супермаркетах мережі «Сільпо» та на АЗС «Socar». Плануємо поступово розширити покриття та встановити ще більше ресайклінг-боксів. Також, думаємо про те, щоб у майбутньому запустити збір старих девайсів та використаних подів/стіків по всій Україні через Нову Пошту.
Чому потрібно здавати на переробку старі системи нагрівання тютюну, міні-вейпи та одноразові електронні сигарети?
Будь-який електронний пристрій має вбудований акумулятор. Акумулятор — це по суті батарейка багаторазового використання з високою ємністю. Електричний струм у батареї виробляється завдяки реакції важких металів і лугів в електролітичному середовищі. Акумулятори вважаються безпечними для людей та природи, поки зберігається герметичність корпусу. Якщо батарея потрапляє на смітник, вона поступово втрачає цілісність через корозію або фізичні ушкодження, а її токсичний вміст потрапляє в навколишнє середовище. Метали (ртуть, марганець, кадмій, свинець, цинк, магній та інші) та рідина-електроліт забруднюють до 20 квадратних метрів ґрунту та до 400 літрів ґрунтових вод.
Думаємо далі пояснювати не потрібно. Піклуйся про свої айкоси, щоб вони служили тобі довше (Як продовжити термін служби батареї IQOS). Не викидай старі девайси, краще принось їх в IQOS Space на переробку. Подумай про те, щоб перейти з одноразових електронних сигарет на багаторазові подсистеми (як IQOS VEEV), щоб не викидати батарейку щоразу, коли в одноразці закінчується рідина.
Чому потрібно здавати на переробку порожні поди?
Використані картриджі від IQOS VEEV або інших подсистем завдають менше шкоди навколишньому середовищу, ніж одноразові е-сигарети із вбудованими акумуляторами. Тим не менш, не варто викидати порожні поди в контейнер для сміття. Корпус подів зроблений із пластику, який потребує переробки або правильної утилізації. Також, всередині пода є металеві елементи, які можуть бути використані повторно.
Чому потрібно здавати на переробку використані стіки?
Стік складається з кількох частин, у кожної з яких свої правила ресайклінгу та утилізації:
- тютюновий блок — це висушене, спресоване та оброблене за спеціальною технологією листя тютюну. Ця частина повністю органічна та біорозкладна. Не потребує спеціальної утилізації чи переробки.
- паперова обгортка зроблена з сигаретного паперу. Як і будь-який папір, досить швидко розкладається в природному середовищі.
- біополімерний фільтр — тоненька спресована плівка, виготовлена з кукурудзяного крохмалю та цукрової тростини.
- ацетатні кільця, що фіксують біополімерний фільтр усередині стіку. Виготовляються з ацетату целюлози (з цього матеріалу виробляються сигаретні фільтри).
Перші два елементи, тютюн і папір — органічні та повністю біорозкладні, не вимагають особливої утилізації чи переробки. Ацетатна частина фільтра, навпаки, практично не розкладається в природному середовищі, тому потребує екологічної утилізації чи переробки. Біополімерний фільтр має органічне походження і є біорозкладним, але його природний розпад займає час, тому рекомендуємо утилізувати його правильним способом.
У країнах Євросоюзу на пачки стіків навіть додають спеціальне маркування, щоб нагадати — не викидайте використані стіки, віддавайте їх у переробку. Таке нагадування в ЄС додається на різні категорії продуктів, що містять пластик у широкому сенсі: ватні палички, одноразовий посуд, сигарети та стіки, повітряні кульки, гігієнічні прокладки і тампони, харчові контейнери, пакети тощо. У тому числі, згідно із законодавством ЄС, таким чином маркуються і товари з біополімерних, біорозкладних сполук. Наприклад, паперові стаканчики або біорозкладні пакети.
Чому потрібно здавати на переробку використані нікотинові паучі?
Нікотинові подушечки ZYN не є повністю біорозкладними: їхня целюлозна оболонка, хоч і є органічною, але буде довго розкладатись, якщо її просто викинути на землю. Сама коробочка виготовлена із переробленого пластику, тож її теж важливо утилізувати правильно. Щоб це зробити, просто збирай використані паучі та принось їх на ресайклінг, наприклад, у найближчий IQOS Space.
Важливо! Ресайклінг паучів та баночок від них відбувається за різними технологічними процесами: паучі екологічно утилізують, а коробочки переробляють для повторного використання пластику, тож обов’язково клади їх в окремі призначені для них бокси, а далі ми потурбуємось про них.
Де саме і хто проводить сортування, переробку та утилізацію для IQOS?
«Центр управління відходами» передає акумулятори зі старих айкосів, електронних сигарет та одноразок волонтерській екологічній організації EcoKPI.
Довідка: EcoKPI — товариство еко-активістів, сформоване на базі Київського політехнічного інституту. Вони займаються просвітницькою діяльністю, щоб збільшувати обізнаність про свідоме споживання, способи зменшити кількість викидів та сміття, переробку та екологічну утилізацію відходів, а також займаються програмами збору та сортування відходів у кампусі КПІ.
EcoKPI зробили своєю пріоритетною ініціативою ідею давати «друге життя» старим акумуляторам, і таким чином створювати громадську користь та зменшувати кількість токсичних відходів. Вони збирають і сортують акумулятори від старої електроніки, що віджила своє. А потім старі акумулятори отримують нове життя — перетворюються на системи скидання дронів, павербенки, зарядні станції та ліхтарі.
EcoKPI співпрацюють з бізнесами, які виробляють чи продають електроніку. Серед партнерів EcoKPI, наприклад Rozetka, Епіцентр, Центр Управління Відходами, Україна без сміття. Завдяки власній інфраструктурі збору використаних акумуляторів (від одноразових електронних сигарет, телефонів, іншої дрібної електроніки) та постачанням від партнерів, EcoKPI можуть закривати потреби в сировині для кількох технічно-конструкторських організацій, серед яких:
- дронарня Максима Шеремета, що збирає дрони та системи скидання;
- інженерний проект PowerKit, що конструює потужні павербенки для заряджання рацій, ліхтарів, портативних гаджетів;
- тимчасово перепрофільована майстерня електротранспорту Jetvolt з ремонту електросамокатів та дронів на складання павербенків;
- та інші.
Інформація про продукцію на цій сторінці надається за допомогою засобів дистанційного зв'язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».