Сигарети, одноразки, рідини для вейпів з ароматом з 11 липня 2024 можуть зникнути з продажу в Україні. Деякі з курців або вейпери переходять на системи нагрівання тютюну з ароматизованими стіками, ароматизовані нікотинові паучі або частково заміняють їх кальянами. Тож, задаються питаннями, чи може кальян стати альтернативою звичайним чи електронним ароматизованим сигаретам, чи схожий він за відчуттями і смаком на системи нагрівання тютюну тощо.
Підібрали інформацію з відкритих джерел у мережі про кальян та тютюнові суміші для кальянів, щоб розібратися, якими вони бувають за смаком, димністю, міцністю, та що спільного і відмінного у них з іншими продуктами для курців. Це інформація від користувачів та поціновувачів кальяну, тому варто перевіряти достовірність.
Зміст статті:
З чого роблять тютюн для кальяну→
Чи бувають кальяни без нікотину→
Чим тютюн для кальяну відрізняється від тютюну в сигаретах та стіках→
Як вибирають тютюн для кальяну→
Види тютюнових сумішей для кальяну→
Які бувають смаки тютюну для кальяну→
Чи впливає вугілля на смак кальяну→
На що звертають увагу перед покупкою тютюну для кальяну→
Чи можна зробити тютюн для кальяну самостійно→
Як зберігають тютюн для кальяну→
На скільки вистачає пачки тютюну для кальяну→
З чого роблять тютюн для кальяну
Кальяни у тому вигляді, якими ми знаємо їх сьогодні, з’явилися у 16 столітті. Перші кальянні суміші виготовляли з місцевого тютюну, фруктів, меду. Зараз тютюн для кальяну виготовляють більш технологічно.
Сучасний тютюн для кальяну — це спеціально створена суміш, до складу якої зазвичай входять:
- листя тютюну сортів Virginia, Burley, Oriental;
- гліцерин;
- харчові ароматизатори;
- патока, яка зволожує тютюн і робить дим солодшим;
- консерванти, щоб збільшити термін зберігання суміші;
- натуральні інгредієнти — чай, мед, варення, шматочки фруктів тощо.
Чи є в кальяні нікотин
На відміну від тих самих стіків, які мають однаковий вміст нікотину, рівень нікотину в кальянній суміші може бути різний — зазвичай він складає від 0,05% до 4%.
Рівень нікотину вказують або на зворотному боці упаковки, або на сайті виробника. Частіше упаковки кальянного тютюну маркують за міцністю (за оцінкою виробника) від легкого до дуже міцного:
- легкий (light) відповідає вмісту нікотину до 1%;
- середній (medium) — 1–2% нікотину;
- міцний (strong) — 2–3% нікотину;
- дуже міцний (extra strong) — 3–4% нікотину.
Для виготовлення кальянної суміші використовують одні й ті самі сорти тютюну, що й для інших тютюнових продуктів — Virginia, Burley та Oriental, змішані у різних пропорціях. М’якший на смак тютюн для кальяну виготовляють із домінуванням сорту Вірджинія, а міцніший — з більшою часткою Берлей.
Чи бувають кальяни без нікотину
Так, деякі виробники експериментують із технологіями і створюють безнікотинові кальянні суміші, у яких тютюн замінюють на трави.
Чим тютюн для кальяну відрізняється від тютюну в сигаретах та стіках
Кальянні суміші, сигарети та стіки виготовляють з однакових сортів тютюну, але процес виготовлення різний.
Для сигарет тютюновий лист добре підсушують та подрібнюють. У виробництві стіків використовують лише м’якоть тютюнового листа, яку попередньо подрібнюють, а потім пресують і трохи зволожують гліцерином.
У кальянні суміші також додають гліцерин, але значно більше, ніж до стіків. Щоб зробити тютюн для кальяну, свіжозібране листя спочатку розкладають у приміщенні з високою температурою — для окислення. Потім його сушать на диму до жовтувато-оранжевого кольору. А тютюн міцніших сортів сушать і ферментують на відкритому повітрі — підвішують у спеціальних мішечках.
Після цього тютюн ріжуть та змішують з патокою, гліцерином і ароматизаторами. Їх додають багато — 70-80% суміші це додаткові інгредієнти. Саме завдяки такій вологості при тлінні чи нагріванні кальянної суміші утворюється густий дим.
Як вибирають тютюн для кальяну
Види тютюнових сумішей для кальяну
- Муасель (Muessel) — волога, соковита суміш, з великою кількістю ароматизаторів у складі. Дає насичений ароматний дим від кальяну. Це найрозповсюдженіший вид тютюну для кальяну в Україні.
- Журак (Jurak) — волога суміш, майже без ароматизаторів, але у складі можуть бути шматочки фруктів, спеції, трави. Дає м’якший та легший смак.
- Тобамель або Томбак (Tobamel, Tombak) — значно сухіша суміш, частіше без ароматизаторів та з невеликою кількістю гліцерину. Цей вид суміші для тих курців, хто любить кальян з класичним смаком тютюну. Рідко буває в Україні, але популярний у східних країнах.
Які бувають смаки тютюну для кальяну
Порахувати всі смаки тютюну для кальяну нереально, бо нові комбінації можуть з’являтися в асортименті виробників ледь не щодня. Але й тут є орієнтири. Поширені смаки тютюну для кальяну — фруктові, м’ятні, вершкові та унікальні мікси. Менш популярні — трав’яний, пряний та дерев’янистий.
Чи впливає вугілля на смак кальяну
Від вугілля для кальяну залежить і те, як довго буде куритися кальян, і його смак. Зараз розповсюджені декілька варіантів:
- Натуральне вугілля з кокосової шкаралупи, дерева, бамбуку дає гарний жар, не псує смак тютюну, але довго розпалюється.
- Штучне, саморозпалювальне, на основі селітри швидко розпалюється, але може давати сторонній присмак.
- Є ще електровугілля, яке швидко нагрівається до потрібної температури та не змінює смак кальяну. Саме такий тип вугілля для кальяну часто використовують у кальянних.
На що впливає розмір кальяну
Кальян — це прилад для куріння, який складається з чаші для тютюну, шахти, колби, шланга та мундштука. У чаші знаходиться тютюнова суміш, яка нагрівається від жару вугілля під час затягування: кальянна суміш прогорає і утворює густий дим.
Кальян утворює дим, як і сигарети, але він проходить довший у порівнянні процес охолодження, бо сам пристрій більший.
Дим проходить по шахті, через колбу з водою, шланг і мундштук — всі ці елементи тут для того, щоб дим охолоджувався. Поширена думка, що вода у колбі кальяна фільтрує дим. Насправді, вода просто охолоджує дим до комфортної для вдихання температури. Тож, чим більший кальян — тим краще охолоджується дим, який вдихається під час куріння кальяну.
Кальян має бути повністю герметичним, щоб повітря потрапляло всередину лише під час тяги. Якщо він десь продувається, то зайве повітря розбавлятиме дим, і він буде не таким ароматним та густим.
На що звертають увагу перед покупкою тютюну для кальяну
- Нарізка — як порізаний тютюн, це впливає на передачу смаку: дрібніші частинки тютюну дають більш насичений та ароматний дим.
- Димність — вміст патоки, гліцерину, додаткових інгредієнтів, які роблять суміш соковитою: при 70-80% тютюн дає більше ароматного диму.
- Міцність — міцніший тютюн для кальяну буде з більшим вмістом сорту Берлей.
- Стійкість до жару — волога суміш для кальяну, з більшою кількістю гліцерину, патоки, фруктів чи ароматизаторів тлітиме довше, ніж сухіша.
Чи можна зробити тютюн для кальяну самостійно
В інтернеті є багато рецептів кальянних сумішей, але це ризиковано, бо перевірити їхню достовірність дуже складно. Тож невідомо, що саме отримаєш в результаті. До того ж, щоб самостійно зробити тютюн для кальяну потрібно придбати чимало інгредієнтів — якісний тютюновий лист, харчовий гліцерин та ароматизатори, патоку. Також знадобиться спеціальний інвентар для нарізання тютюну та зберігання суміші.
Як зберігають тютюн для кальяну
Термін придатності чи рекомендовані дати для споживання тютюну для кальяну вказують на пакуванні — зазвичай це 2–3 роки. Відкритий тютюн перекладають у місткість, яка щільно закривається (банка чи бокс), щоб не вивітрився аромат та нікотин.
На скільки вистачає пачки тютюну та скільки тютюну потрібно для одного кальяну
Це залежить від розміру пачки, розміру чаші для кальяну та типу забивання тютюну. Найчастіше тютюн для кальянів продається в упаковках по 50 та 100 грамів. На один кальян з чашою середнього розміру з нещільною забивкою йде приблизно 15–20 грамів (приблизно столова ложка) кальянної суміші. Тож пачки на 50 г може вистачити на 2–3 кальяни, а на 100 г — до 6 кальянів.
Інформація про продукцію на цій сторінці надається за допомогою засобів дистанційного зв’язку згідно із ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».