Please note this website is intended for Ukraine, in order to ensure compliance with local legal requirements we need to redirect you to the country you are located in.

Лист 13, 2023

Куди здати одноразові електронні сигарети? Все про утилізацію одноразок.

Якщо ти читаєш цю статтю, тобі не все одно, що станеться з твоєю одноразкою після того, як ти її закінчиш. А це означає, що нам з тобою по дорозі.

До речі, з 11 липня 2024 року в Україні взагалі заборонено продавати ароматизовані одноразки, поди, рідини для електронних сигарет та вейпів (безнікотинові теж). Тож, коли у тебе закінчаться старі одноразки, їх слід буде правильно утилізувати. В жодному разі не викидай їх у смітник, віддавай на переробку чи правильну утилізацію. Тим більше, що це можна зробити просто та безкоштовно. У цій статті ми докладно розповімо, як це зробити.

  1. Куди здати одноразові електронні сигарети на переробку?
  2. 10 місць, куди можна здати одноразові електронні сигарети та вейпи в Україні
  3. Чому одноразову електронну сигарету потрібно переробляти чи правильно утилізувати?
  4. Як відбувається переробка та утилізація одноразок?

Куди здати одноразові електронні сигарети на переробку?

Куди приносити: до 120+ точок ресайклінгу по всій Україні — у брендових магазинах IQOS Space, у вейпшопах партнерів — «Табакерка» і «Сигарний дім Фортуна», та на АЗС «Socar», список адрес на на інтерактивній мапі.

А у флагманському IQOS Space на Хрещатику, 17 можна не лише віддати на переробку старі девайси, а й отримати дещо незвичайне за екосвідомість. Більше про ресайклінг-зону у головному IQOS Space на Хрещатику.

Куди віддавати: просто кидай девайс в один із ресайклінг боксів, таких як на фото.

ресайклінг бокси



Скільки коштує: безкоштовно, всі витрати, пов'язані з сортуванням, транспортуванням, переробкою та утилізацією беремо на себе.

Хто може здати: будь-хто повнолітній. Необов'язково бути користувачем IQOS, ти можеш здати одноразки будь-якого іншого виробника — головне принось їх на переробку, а не викидай.

Що ще можна здати на переробку: одноразові та багаторазові електронні сигарети, підсистеми, використані поди, системи нагрівання тютюну будь-яких виробників, всі продукти від IQOS (девайси, стіки, поди, аксесуари, пакування).

10 місць, куди можна здати одноразові електронні сигарети та вейпи в Україні

  1. Будь-який із 30+ брендових магазинів IQOS Space. Адреси дивись на мапі магазинів IQOS.
  2. Будь-яка з більш як 50 ресайклінгових точок у магазинах «Табакерка», «Сигарний дім Фортуна». Адреси дивись на мапі точок ресайклінгу за фільтром «Бокси для переробки».
  3. Еко-ініціатива EcoKPI (їм можна надіслати пристрої навіть Новою Поштою).
  4. Магазини мережі Rozetka по всій Україні.
  5. Магазини мережі «Епіцентр». 
  6. Ресайклінг-бокси на 46 АЗС «Socar».
  7. Оранжеві бокси для небезпечних відходів від Київкомунсервісу.
  8. Пункти прийому «Центру управління відходами».
  9. Бокс для одноразок на території студентського містечка КПІ.
  10. Багато вейпшопів.

Чому одноразову електронну сигарету так важливо переробляти чи правильно утилізувати?

Конструкція одноразок включає одразу кілька елементів, які при неправильній утилізації, шкідливі для екології. Стандартна одноразка (ашка) складається з:

  • пластикового корпусу,
  • пластикового мундштука або загубника — це та частина електронної сигарети, яку береш до рота,
  • літій-іонного акумулятора,
  • мідних дротів,
  • вати або іншого гігроскопічного матеріалу, просоченого ароматизованою рідиною,
  • LED-індикатора (не у всіх девайсів), що сигналізує про закінчення рідини/заряду або підсвічується в момент затяжки.

конструкція одноразки



Більше про те, як влаштовані одноразові електронні сигарети, ми розповідали у статті «Все про одноразки: що це, які бувають, як працюють, плюси та мінуси».

Найбільшу загрозу екології з перерахованого вище становлять батарейка та пластик:

  • Батарейка. При неправильній утилізації одна пальчикова батарейка забруднює 20 квадратних метрів ґрунту та 400 літрів води. Якщо відправити батарейку просто на звалище, то під дією вологи її оболонка поступово руйнуватиметься. При цьому токсичні речовини (залежно від типу, батарейка може містити свинець, нікель, цинк, кадмій і ртуть) потраплять у ґрунт та ґрунтові води.
  • Пластик — це штучно створений полімерний матеріал. Середній час його розкладання становить близько 600 років. Пластик не просто фізично забруднює навколишнє середовище, але й поступово руйнуючись перетворюється на мікропластик — частинки пластику розміром до 5 мм. Мікропластик, у свою чергу, забруднює воду та повітря, накопичується у навколишньому середовищі (особливо у морських екосистемах), потрапляє в організм тварин. Так само, через воду і м'ясо або рибу, мікропластик потрапляє в організм людини. Точний вплив мікропластику на здоров'я ще не досліджено, але вчені припускають, що накопичення мікропластику в організмі може негативно впливати на ендокринну систему, знижувати імунітет, сприяти утворенню тромбів.

Враховуючи, що середній термін використання одноразки 1-3 дні, за місяць кожен користувач залишає після себе від 10 до 30 акумуляторів та пластикових корпусів. Звучить переконливо, щоб почати щось із цим робити, чи не так?

Як відбувається переробка та утилізація одноразок?

З першим кроком розібралися — ми приймаємо одноразові електронні сигарети на переробку у 120+ точках ресайклінгу по всій Україні. Ресайклінг-бокси знайдеш у будь-якому магазині IQOS Space, у магазинах партнерів — «Табакерка» та «Сигарний дім Фортуна» та на АЗС «Socar», список адрес на інтерактивній мапі. Що відбувається далі?

Одноразові е-сигарети та все інше, що залишають у ресайклінг-боксах, ми розбираємо на компоненти та сортуємо. На виході отримуємо кілька видів матеріалів, що вимагають різного підходу:

  • металеві елементи та пластик, який підлягає переробці (recyclable plastic) — після переробки вони перетворюються на вторинну сировину, яку можна використовувати повторно. Перероблений метал і пластик з одноразок (ашек) перетворюються на щось зовсім нове — від побутових контейнерів до спортивного одягу, взуття та навіть обшивки салонів авто;
  • пластик, який не підлягає переробці (non-recyclable plastic) — він повинен бути екологічно правильно та безпечно утилізований. Ті види пластику, які не можна переробити та використовувати повторно, спалюються на сміттєспалювальних заводах, оснащених фільтрами та системами очищення диму. Теплова енергія, що вивільняється при спалюванні, використовується для опалення або перетворюється на електроенергію;
  • непошкоджені акумулятори — наш ресайклінг-партнер «Центр управління відходами» передає їх волонтерській еко-організації EcoKPI, яка, у свою чергу, розподіляє їх між волонтерськими інженерними спільнотами. Вони перетворюють батарейки з порожніх одноразок на дрони, системи скидання, рації, павербанки, ліхтарі, док-станції. Більше про друге життя батарейок з ашек ми розповідали у статті про ресайклінг-проекти IQOS.
  • пошкоджені акумулятори та батареї — підлягають правильній екологічній утилізації, з попередньою нейтралізацією токсичного електроліту.

Інформація про продукцію на цій сторінці надається за допомогою засобів дистанційного зв'язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

logo

Ви старше 18 років і курите або використовуєте інші продукти з нікотином? Вкажіть місяць і рік народження.

select
select
Натискаючи «Підтвердити» ви також надаєте згоду на отримання інформації про продукцію, що представлена на сайті, за допомогою засобів дистанційного зв'язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

Ми про все подбаємо.

Цей веб-сайт містить інформацію про продукти без тютюнового диму, призначені для повнолітніх, які так чи інакше продовжили б курити або вживати інші нікотиновмісні продукти в Україні. Бездимні продукти PMI не є альтернативою відмови від куріння та не розроблені як такі, що сприяють його припиненню.