Please note this website is intended for Ukraine, in order to ensure compliance with local legal requirements we need to redirect you to the country you are located in.

Лют 12, 2024

Стіки та сигарети у Duty Free: дешевше чи ні

Для багатьох подорожуючих зайти в Duty Free – невід’ємний етап поїздки. Придбати сувеніри, скоротати час до рейсу, а для повнолітніх курців – це ще й спосіб придбати стіки та сигарети за цінами Дьюті Фрі. Та чи завжди це й справді вигідно?

З’ясуймо, чи дійсно ціни на стіки та сигарети у дьюті фрі нижчі, та на конкретних прикладах розглянемо скільки коштують тютюнові вироби у магазинах Duty Free різних аеропортів.

Що таке Duty Free та які товари можна придбати там?

Почнімо з того, що взагалі таке Duty Free (з англ. – без мита) – це зона торгівлі, де можна придбати товари, звільнені від імпортних мит та податків (акцизи, ПДВ та інші). Зазвичай такі зони можна зустріти у пунктах пропуску через державний кордон, таких як аеропорти, вокзали та порти. Чому саме там? Все логічно: якщо товар звільнений від імпортного мита, він повинен бути вивезений за кордон, тож купити щось у Duty Free можна лише за наявності посадкового талона чи квитка. Трапляються й інші формати, коли певні міста, або навіть країни оголошують себе зонами безмитної торгівлі. Наприклад, Андорра, Канарські (Іспанія) та Аландські острови (Фінляндія).

У duty free можна придбати сувеніри, парфуми, продукти, косметику, одяг, алкогольні вироби та тютюнову продукцію, зокрема стіки, сигарети, сигари, сигарили. Алкоголь та тютюнові вироби часто вважають за візитну картку дьюті фрі магазинів, оскільки саме ці продукти у більшості країн підлягають найвищому оподаткуванню, тож і ціни на них високі. А duty free, без діючих на внутрішньому ринку країни мит, може запропонувати нижчі ціни.

Чи правда, що у Duty Free завжди дешевше?

І так, і ні. У duty free дійсно буває дешевше, але точно не завжди. Ціни дуже відрізняються залежно від країни та аеропорту. Чому так?

По-перше, між аеропортами вони можуть відрізнятись за рахунок таких факторів, як оплата персоналу, оренда торгових площ, логістика. Інколи націнка за ці витрати перекриває вигоду від відсутності мит та акцизів.

По-друге, ціни у Duty Free різних країн відрізняються й залежно від економічних факторів – на них впливають курс валют, країна виробництва (а, відповідно, ціна доставки) та загальний рівень цін. Крім того, продавець позбавлений не всіх мит, деякі з них, як, наприклад, податок на прибуток та майно лишаються. Очевидно, що ціни у Duty Free в “дорожчих” країнах будуть вищі. Наприклад, купити алкоголь або тютюнову продукцію у Duty Free у Швейцарії буде дешевше, ніж у будь-якому звичайному магазині у країні, але дорожче, ніж це було б в дьюті фрі в Україні.

По-третє, магазини Duty Free, як і будь-які інші магазини мають право встановлювати ціни на свій розсуд. Тож на ціну можуть вплинути попит, сезон, аудиторія дьюті фрі зони, тощо.

Тож, щоб впевнитись, що це дійсно вигідна покупка, перш ніж купувати будь-що в дьюті-фрі, краще провести власне міні-розслідування – перевірити ціну цього товару у своїй країні, так і в країні, де будеш у Дьютіфрі. Також, можна заздалегідь перевірити ціну на товар, що цікавить, на сайті відповідного Duty Free. Таким чином можна буде прийняти обґрунтоване рішення щодо товару та визначитись, чи вигідна це покупка.

Подорожуючі вважають, що у дьюті фрі варто звертати увагу на алкоголь та тютюнові вироби (стіки та сигарети). Це товари, на які при розмитненні накладається ціла група акцизів та податків – вони складають до 70% вартості. Тож при купівлі цих товарів у duty free їхня ціна, ймовірно, буде суттєво нижчою, ніж у середньому по магазинах цієї ж країні. Також сигарети та стіки у деяких країнах можуть бути значно дорожчими, ніж ми звикли в Україні.

Також у безмитних магазинах цілком можливо вигідно придбати парфумерію. Якщо точно знаєш ціну на улюблені парфуми в Україні, то без проблем з’ясуєш, чи вигідна ця покупка. Інколи у таких магазинах можна натрапити на ексклюзивні товари, виготовлені спеціально для дистрибуції у Duty Free – на них теж варто звернути увагу.

А ось сувеніри, продукти харчування, товари місцевих виробників вигідніше придбати заздалегідь, а не в останній момент у дьюті фрі – тут вони можуть бути дорожчими. 

Порівняння цін на стіки та сигарети в Duty Free різних країнах світу

Для порівняння візьмемо ціну на блок стіків HEETS Turquoise (200 стіків) у дьюті фрі різних країн:

Країна/Аеропорт Ціна в Duty Free Ціна у супермаркетах Ціна в Україні

ОАЕ, Міжнародний аеропорт Дубай

144 AED (1476 грн)

115 AED (1175 грн)

950 грн

Швейцарія, Аеропорт Женеви

56,9 CHF (2462 грн)

80 CHF(3445 грн)

950 грн

Велика Британія, Міжнародний аеропорт Лондон-Лутон

£57,64 (2733 грн)

£59,99 (2845 грн)

950 грн

Німеччина, Аеропорт Берлін-Бранденбург

49,99€ (2024 грн)

€60 (2425 грн)

950 грн

Італія, Аеропорт Болоньї імені Гульєльмо Марконі

49,99€ (2024 грн)

€60 (2425 грн)

950 грн

*Інформація з відкритих джерел (сайтів Duty Free в аеропортах відповідних країн та інших) станом на лютий 2024 року.

Для порівняння цін на сигарети візьмемо вартість блоку сигарет Marlboro Red (200 сигарет) у дьюті фрі різних країн:

Країна/Аеропорт Ціна в Duty Free Ціна у супермаркетах Ціна в Україні

ОАЕ, Міжнародний аеропорт Дубай

123 AED (1260 грн)

118 AED (1205 грн)

900 грн

Швейцарія, Аеропорт Женеви

57,7 CHF (2496 грн)

69,5 CHF (2994 грн)

900 грн

Велика Британія, Міжнародний аеропорт Лондон-Лутон

£61 (2892 грн)

£150 (7110 грн)

900 грн

Німеччина, Аеропорт Берлін-Бранденбург

€57,9 (2344 грн)

€80 (3233 грн)

900 грн

Італія, Аеропорт Болоньї імені Гульєльмо Марконі

€57,9 (2344 грн)

€58,9 (2380 грн)

900 грн

Інформація з відкритих джерел (сайтів Duty Free в аеропортах відповідних країн та інших) станом на лютий 2024 року.

Пам’ятай, що в кожній країні діють власні правила та порядок ввезення стіків та сигарет. Більше про правила провозу IQOS і стіків через кордон, в яких країнах заборонений і дозволений IQOS.

Інформація про продукцію на цій сторінці надається за допомогою засобів дистанційного зв'язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

logo

Ви старше 18 років і курите або використовуєте інші продукти з нікотином? Вкажіть місяць і рік народження.

select
select
Натискаючи «Підтвердити» ви також надаєте згоду на отримання інформації про продукцію, що представлена на сайті, за допомогою засобів дистанційного зв'язку згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

Ми про все подбаємо.

Цей веб-сайт містить інформацію про продукти без тютюнового диму, призначені для повнолітніх, які так чи інакше продовжили б курити або вживати інші нікотиновмісні продукти в Україні. Бездимні продукти PMI не є альтернативою відмови від куріння та не розроблені як такі, що сприяють його припиненню.